Sosyal Medya Bağımlılığı


SOSYAL MEDYA NEDİR ?

Sosyal medya en genel anlatımla yeni nesil web teknolojilerinin  getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği  dijital platformdur.
Bir çok insanın mobil ve online olduğu dijital çağ da  paylaşım ve iletişim sınırı olmadan özgür ve özgün tartışma zemini yaratan Sosyal Medya, kişi ve birey iletişiminin yanında marka ve kurum konumlandırması açısında da son derece önemlidir. Sağladığı etkileşim açısından Sosyal Medya , eğitim ve bilgi sağlama anlamında da kapılarını ardına kadar açmaktadır.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI NEDİR ?

Eğer siz de sürekli ve 'amaçsızca' sosyal medyada geziniyorsanız, sosyal medyada yaşanan mutluluklar gerçeğin önüne geçmeye başlamışsa, gerçek hayatta görüştüğünüz arkadaşlarınızla yüz yüze görüşmeyi azaltmış ve sosyal medyadan sohbet ediyorsanız siz de sosyal medya bağımlısı adayısınız.
Sosyal medya bağımlılığı yoksunluk ve dünyadan kopmaya neden olur. Bir süre sonra, bir buluşmaya gidecekken kendinizi güvensiz ve çekingen hissedersiniz. Dışarı çıkma isteği git gide daha da azalır. Dışarıda eskisi kadar zevk almazsınız.
Dışarıda aldığınız zevk, içtiğiniz kahveden değil de paylaştığınız o kahvenin fotoğrafına gelen beğenilerden gelir. Sosyal medyada çok sosyal görünen 'biz' , aslında asosyalin ta kendisi olmuşuzdur..
Bu yüzden bilmeliyiz ki çok sosyal görünüp insan içine çıkmaktan kaçan Twitter, Facebook ve Blogger kullanıcıları aslında tanıdığımızdan çok farklı kişilerdir.

BAĞIMLILIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Uyanır uyanmaz akıllı telefonunu, tabletini ya da bilgisayarını açar ve uyuduğu zamanda takip edemediği içeriklere göz atarak kaybettiği zamanı geri kazanmayı ister.
Hayatlarında olup biten her detayı sosyal medya üzerinden duyurur  ve herkesin ne yaptığını bilir. Artık telefon açtığımızda "şu oldu." demek kimseyi şaşırtmıyor, çünkü zaten sosyal medya sayesinde bunları biliyor oluyoruz.
"Şu fotoğrafımı gördün mü ne harikaydı?", "ne güzel yazmışım değil mi?" gibi sorular ile insanlardan like isteme davranışları gelişiyor.
" Kendi Facebook gönderilerini "beğenmek", kendi tweetini favorilere almak, kendi Instagram fotoğrafını beğenmek de çok sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi.
Örneğin metro, asansör gibi internetin olmadığı alanlarda sürekli telefonunu kontrol eder, uçak iner inmez cep telefonunu açar.

BAĞIMLILIĞIN ZARARLARI NELERDİR ?

Sosyal medya bağımlıları başka insanlarla fiziksel iletişim kurmakta zorlanırlar. Uzun süre sosyal medyayı kullanan kişilerde yüz yüze görüşmede anksiyete belirtileri gözlemlenir.
Bağımlı Kişilik Tipi: Uyuşturucu, kumar ve diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi, sosyal medya bağımlılarında bağımlı kişilik tipine uyan davranışlar (yoksunluk krizleri, verimlilik kayıpları vs.) gözlemlenir.
Yalnızlık: Çok uzun süre sosyal medya kullanan ve bağımlılık geliştiren kişiler, sosyal medyada her ne kadar çok fazla arkadaşa sahip olsalar da, fiziksel arkadaş ilişkisinin eksikliğini yaşarlar. Bu da onları sanal ilişkiler geliştirmeye zorluyor.

2016 TÜRKİYE SOSYAL MEDYA KULLANIMI

Açıklanan rakamlar, Türkiye’de 40 milyonun üzerinde sosyal medya hesabı bulunduğunu, akıllı telefonlar ile birlikte Türkiye’de günün her saatinde ve her yerinden mobil internete giren kullanıcıların, günde ortalama 4 saat 37 dakikayı internette geçirdiğini ortaya çıkardı.

NASIL KURTULABİLİRİZ ?

Öğütlerle tedavi olmaz. İnsan beyni aslında öğütlere kapalıdır. Bir söz vardır: Kimseye bir şey öğretemezsiniz, ancak onun keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Tedavilerde de öncelikle hastaya yaşamından ve şu anki konumundan memnuniyeti hakkında sorular sorularak durumu ele almaya başlaması sağlanır. Bu sorgulama yapılırken kişi başkalarıyla kıyaslanmamalıdır. Tek mesele sosyal medyanın kişiye faydaları ve zararlarıdır.  Bağımlılık, iradenin kontrolünden çıkan bir durumdur. Çünkü beynin düşünme sistemi etkilenir. Kişi bu gibi böyle bilgilerle aydınlatılarak kişiye özel terapiye başlanır.
Artık bunu değiştirmenin zamanı gelmedi mi? Bilmem tamamen size kalmış... Eğer isterseniz hemen bugün bilmem kaç gb’lık paketi iptal ettirip başlayabilirsiniz yeni hayatınıza... Elinizde ki o paha biçemedeğiniz ve imajınızı destekleyen son model telefonunuzu değiştirebilirsiniz... Baktınız olmuyor bunu siz yapamıyorsunuz o halde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler.

Copyright © 2017 Mehmet Emin Al Tüm Hakları Saklıdır.