Recovery Nedir? Ne İşe Yarar ?

 
Belki daha önce duymuşsunuzdur recovery kavramını.Peki nedir bu recovery ?Ne işe yarar ?Çeşitleri var mıdır?İşte bu soruların cevapları bu yazımızda.
Telefonunuza şifre koydunuz daha sonra şifreyi unuttunuz,telefonunuz çok yavaşladı format atmanız lazım hatta telefonunuzda resim,müzik v.b. şeyler az olduğu halde yetersiz bellek hatasını alıyorsunuz.İşte bu sorunların çözümü recovery de. Recovery moda nasıl girilir diye soracak olursanız önce cihazınızı kapatın Samsung cihazlarda ses açma+güç tuşu+home tuşu ile diğer cihazlarda ise genellikle ses açma+güç tuşuna aynı anda basılı tutun ve logo gelince bırakın. Recovery moda giriş yapacaksınız dır. Recovery mod da dokunmatik çalışmaz. Ses açma ve ses kısma tuşları ile imleci hareket ettirebilirsiniz.
 
Güç tuşu ise (cihazınızı açma tuşu) ‘ok’ manasına gelir.Sizlere stock recovery de önemli üç yeri anlatayım;
Wipe Data/Factory Reset içerisinde bulunan Yes Delete All User Data seçeneğini seçerseniz cihazınıza format atarsınız. Tüm verileriniz silinir.
Wipe Cache seçeneğini seçerseniz cihazınıza yükleyip sildiğiniz uygulamaların çöp dosyalarını temizlersiniz.
Reboot System Now seçeneği ile cihazınızı yeniden başlatırsınız.
Bunlar stock recovery de olan ve sık kullanılan seçenekler. Teknoloji de gelişen herşey gibi recovery de geliştirilmiştir. Sizlere en çok kullanılan iki gelişmiş recovery hakkında kısaca bilgi vereyim,
 
1-) CWM(ClockWordMod):Stock recovery nin bir tık üstüdür.Bu recovery de install seçeneği ile yeni romlar kurabilirsiniz. Bu recoveryde de stock recovery de olduğu gibi dokunmatik calışmıyor. Ses açma, ses kısma ve güç tuşu ile işlemlerinizi yapabilirsiniz.
2-)TWRP(TeamWinRecoveryProject):Bu recovery CWM den daha gelişmiştir. Bu recovery de diğerlerinden farklı olarak işlemlerinizi dokunmatik ile halledebilirsiniz.Bunda da yine CWM de olduğu gibi install seçeneği ile yeni romlar kurabilirsiniz. Yakında sizlerle TWRP deki seçeneklerin birçoğunun ne ise yaradıklarını paylaşacağım.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler.

Copyright © 2017 Mehmet Emin Al Tüm Hakları Saklıdır.